Ennast vaktsineerides kaitsed ka teisi!

Hea tervishoiutöötaja

Tervishoiusüsteem on saanud sel aastal palju tähelepanu nagu ka seal töötavad inimesed, meie peale loodetakse. Olen veendunud, et meil töötavad oma erialade parimad spetsialistid, kes koos tegutsedes suudavad korda saata imesid. Selleks, et saaksime oma eluliselt tähtsat tööd teha, peame aga enda tervise eest hoolt kandma. Üheks viisiks, kuidas saame end kaitsta COVID-19 viiruse vastu, on vaktsineerides. Nii saad kaitsta iseend, oma lähedasi ja ka kolleege ning patsiente.

Kõigile ei pruugi vaktsineerimine sobida ja seetõttu julgustame Sind võtma aega selle otsuse tegemisel. Kui soovid nõu saada, siis võta julgelt ühendust oma haigla infektsioonikontrolli teenistusega või suhtle oma perearstiga.

Olgem tervishoiutöötajatena eeskujuks ka väljaspool töökeskkonda, teavitagem oma kogukonda, lähedasi, sõpru, vajadusel tehkem seda ka korduvalt ja mitmes keeles. Selle viiruseohjamise võti on kõigi meie inimeste ühine pingutus, mis kindlasti kannab ka vilja.

Küsimus on vaid selles, kas ja kui kiiresti me suudame end kokku võtta.

Iivi Luik
Eesti Tervishoiutöötajate Kutseliit
president

 

Eestis on alanud COVID-19 vastane vaktsineerimine. Siin on kolm põhjust, miks ei pea kartma vaktsineerimist:

1. Vaktsiinide ohutus on maksimaalselt tagatud

Kõiki vaktsiine on hinnanud teadlased ja ametid, kelle ülesandeks on garanteerida vaktsiinide kvaliteet, ohutus ja tõhusus. Eestis tohib kasutada ainult neid vaktsiine, mis vastavad kõikidele siinsetele ja Euroopa Liidu kvaliteedinõuetele. Euroopa Komisjon on andnud müügiloa kolmele vaktsiinitootjale: AstraZeneca, Moderna ja Pfizer. Eesti on praeguseks liitunud viie vaktsiinitootja – AstraZeneca, Janssen, Pfizer, Curevac ja Moderna eelostulepingutega.

2. Vaktsiinid on põhjalikult välja töötatud

COVID-19 vaktsiinide väljatöötamisele aitas kaasa enneolematu koostöö riikide valitsuste ja rahvusvaheliste ravimitoojate vahel. Vaktsiinide arengusse on tänaseks investeeritud üle kümne miljardi euro ning tänu sellele on need vaktsiinid välja töötatud märkimisväärsel kiirusel.

3. Vaktsineerimine on vabatahtlik

COVID-19 vastane vaktsineerimine on Eestis vabatahtlik ning kedagi ei saa kohustada seda tegema. Küll aga võib meditsiinitöötaja poolne vaktsineerimisest keeldumine põhjustada tema tööandjale keerulisi tagajärgi seoses vajadusega tööelu ümber korraldada. Iga vaktsineerimine aitab takistada viiruse levikut ning naasta harjumuspärase elu juurde. Eesti COVID-19 vaktsineerimise plaani kohaselt on 2021. aastal vaktsineerimine kõigile Eestis tasuta.